U subotu, 12. aprila 2025. godine, u organizaciji Omladinskog udruženja Dobro djelo, održana je konferencija “Izazovi i rješenja u radu udruženja djece sa poteškoćama u razvoju u BiH”, koja je okupila roditelje, stručnjake, predstavnike udruženja, obrazovnih ustanova i institucija iz cijele Bosne i Hercegovine.
Konferenciji je prisustvovao i federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, koji je u svom obraćanju istakao da budućnost socijalne zaštite vidi upravo u partnerstvu vladinog i nevladinog sektora.
„Udruženja i organizacije civilnog društva već godinama popunjavaju prostor u oblasti socijalnih usluga u zajednici, tamo gdje sistem nije stigao na vrijeme. Zbog toga smo pokrenuli izradu Zakona o socijalnim uslugama, kako bismo ovu oblast konačno uredili, standardizirali usluge i omogućili njihovo sistemsko finansiranje na svim nivoima nadležnosti“, poručio je ministar Delić.
Podsjetio je i da je zakon trenutno u fazi javne rasprave, te da su u međuvremenu, kroz nekoliko novih transfera, pokušali finansijski podržati pružaoce usluga do njegovog usvajanja.
„Nijedno dijete ne smije biti izostavljeno, sistem mora pratiti potrebe, a udruženja su nam u tome partneri, ne zamjena“, naglasio je ministar.
Konferencija je ujedno bila i prilika za prezentaciju deset godina predanog rada udruženja Dobro djelo, koje je svojim aktivnostima pokazalo koliko zajednica može doprinijeti kvaliteti života djece s poteškoćama u razvoju.
U okviru programa prikazana je i autorska predstava „Ja sa autizmom“ u izvedbi Jasmina Salkića, snažno, emotivno i iskreno svjedočenje koje je dirnulo sve prisutne.
Na panel-diskusiji pod nazivom “Udruženja kao ključna karika inkluzije – izazovi i rješenja iz perspektive institucija, roditelja, predškolskih ustanova i škola”, otvoreno se razgovaralo o preprekama s kojima se udruženja susreću, ali i o mogućnostima unapređenja saradnje.
Ova konferencija još jednom je potvrdila da su udruženja, predškolske ustanove, škole i institucije međusobno povezane karike u stvaranju društva jednakih mogućnosti za svako dijete. Samo zajedničkim djelovanjem možemo graditi sistem u kojem je dijete, bez obzira na izazove s kojima se suočava, uvijek u centru pažnje.